Cilt lekeleri için Bal ve Limon maskesi

Balın ev yapımı cilt maskelerinde çok sık kullanıldığını görmüşsünüzdür. Bunun başlıca sebebi balın çok tesirli bir nemlendirici olması. Ayrıca cildimizi besleyen ve görüntüsünü güzelleştiren B vitaminleri bakımından da bir hayli zengin.

bal ve limon maskesi - pembella

Bal ve limon maskesi düzenli kullanıldığında limonun asitli yapısıyla lekeleri azaltırken balın iyileştirici yapısıyla cildin görüntüsünü güzelleştiriyor, limonun sebep olabileceği kuruluğu gideriyor ve cildi besliyor. Ayrıca sivilceye meyilli bir cildiniz varsa ve balın anti bakteriyel yapısının cildi temizlediğini ve sivilce oluşumunu engellediğini hatırlatırız.

Hazırlanışı oldukça basit bu maske için gerekli olan malzemeler 2 çay kaşığı bal (organik olursa çok daha iyi olur) ve 1 çay kaşığı limon.

Bal ve limonu karıştırdıktan sonra lekelerin bulunduğu bölgelere yoğunlaşarak yüzünüzün tamamına sürün. 20 dakika kadar cilde nüfuz etmesini bekledikten sonra bol ılık suyla yıkayın. Arzu ederseniz maskeden sonra nemlendirici kullanabilirsiniz.

Bu maskeyi hazırlarken dikkat edilmesi gereken husus “cildim daha kısa zamanda beyazlaşsın” diye gereğinden fazla limon kullanmamaktır. Çünkü limon cildi beyazlatırken aynı zamanda yağı alarak cildin kurumasına, kızarmasına ve tahriş olmasına sebep olabilir.

Yazar: Pembella

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir