Civan Perçemi – Ayva Dana

Türkiye’de 40 civarında civan perçemi bulunmakta ve bunların birçoğu toplanıp kullanılmaktadır.

Ayva dana olarak da bilinen bitki çayırlarda, dar tarla yollarında, yol kıyılarında ve tahıl tarlalarının kenarlarında kümeler halinde yetimektedir. Güneşli açık havalarda etrafına keskin aromalı bir koku yayar. Aslında çiçekleri, güneşin en tesirli olduğu saatlerde toplamak iyidir, çünkü o sıralarda eterli yağları ve şifalı gücü doruk noktasına ulaşır.

Civan Perçemi - Ayva Dana - Pembella

Bilinen Bileşimi : Uçucu yağ ( pinenler, berneol, cineol, terpineol, kamphor, thuon ), reçineli madde, şekerler ( glikoz, sakaroz, mannitol ), tanen, fosfat, organik asidler, achillein, potasyum tuzları.

Özellikleri : Tonik ve kabız yapıcı, yumurtalık ve rahim ağrılarını dindirici, iştah açıcı, idrar söktürücü, safra artırıcı, ergenlik ve menepoz dönemlerinde sakinleştirici, adet düzenleyici, kan temizleyici ve kan dolaşımını düzenleyici, bağırsak kurtlarını düşürücü. 

Haricen; yara tedavisinde etkilidir. 

Çayının Faydaları :

Mide rahatsızlıkları, hazımsızlık, soğuk algınlığı ve öksürüğe iyi gelir.

Basur memeleri için haşlanıp suyu kaşık kaşık içilirse faydalı olur.

Bayanların sancılı ve depresif gecen adet dönemlerinde, adet gecikmelerine, menopoz öncesi ve sonrası görülen rahatsızlıklarda çok etkilidir.

Sinirleri kuvvetlendirir.

Boğmaca, kızamık, çocukların kemik rahatsızlıklarında çok faydalıdır.

Ateş düşürür, iştah açar.

Banyosunun Faydaları :

Kadınların üreme organları için de pek çok faydası vardır. Rahim kanseri, çeşitli rahim rahatsızlıkları, yumurtalık iltihaplarında içilen civanperçemi çayları çok yararlıdır. Miyomlar ve beyaz akıntılar için, yarım banyolar tavsiye edilebilir.

Tazesinin faydaları :

Taze civan perçeminin sıkılmasından elde edilen su nefes yollarını temizler, kan dolaşımını ve kalp ritmini düzene sokar.

Bu ottan yapılan merhem yaraların, çıbanların tedavisinde kullanılır.

 Güzellik İçin: Yüzdeki çöküntülere suyu sürülürse düzelir. Bunun İçin ; bir çay bardağı sıcak suya 1 tatlı kaşığı konur, 20 dakika demlenip süzülür. Akşamları temizlenmiş yüze pamukla sürülür. Kuruyunca tekrar sürülüp yatılır. Zamanla cilt düzelir. 

Çay Hazırlama : Kurutulmuş civan perçemi bir litre suya 20 gr konup 15 dakika demlendikten sonra süzülür. 

Yarım banyo için: 100 gr civanperçeminin yaprak ve çiçekleri tam olarak geceden soğuk suyun içine konur. Ertesi gün kaynama derecesine kadar ısıtılıp, banyo suyuna ilave edilerek kullanılır. Yalnız banyo sırasında böbrek bölgesi suyun dışında kalmalıdır. 15 dakika suda kalınır, banyo sonrası kurulanmadan havluya sarınarak bir saat kadar dinlenilir.

 UYARI : Civan perçeminin gebelik müddetince kullanılmaması tavsiye edilir. Bazı duyarlı kişilerde alerjik tepkilere yol açabilir. Bilinen başka bir yan etkisi yoktur.

Yazar: Pembella

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir