Karpuz, Kavun, Çeşitli Meyvelerden Doğal Maske Formülleri

Karpuz bol su içerdiği için yaz günlerinde serinletici bir meyve olarak da karşımıza çıkmakta. Karpuzun yüzde 95’i su! Böylece vücudu temizleyici bir etki oluşturuyor. Böbrekleri çalıştırıp idrar söktürüyor. Böbreklerde biriken üre ve ürat tuzlarını temizliyor. Böylece kum ve taş şikayeti olanların da fayda göreceği şahane bir meyvedir karpuz..

Kavun Karpuz - Maske - Pembella

Yemekten önce yiyin
B ve C vitamini içermesi de diğer artıları. Az miktarda da olsa barındırdığı “likopen” maddesi kalbi enfaktüs tehlikesine karşı koruyor. Karpuzun bu özelliklerinden faydalanmak için yemeklerden çok önce, mide boşken tüketmek gerekiyor. Çünkü yemek sonrasında yendiğinde sindirim zorluğu yaşanabiliyor. Bol miktarda su içermesi, şeker barındırması ve boşaltımı hızlandırması gibi özellikleri sayesinde kilo vermeyi sağlayabiliyor; ama süreyi kısa tutmak ve tek taraflı bu beslenmeye yüklenmemek şartıyla.

Meyve olarak tükettiğimiz karpuzun kabuğundan güney şehirlerinde reçel yapıldığını duymuş muydunuz? Karpuz alırken sürprizlerle karşılaşmamak için kabuğunun çok parlak olmamasına ve kabuğunu kazıdığınızda üsteki dokunun kolayca çıkmasına dikkat etmelisiniz.

Kavun ye sinirlerin yatışsın
Bir başka yaz meyvesi olan kavun, bol miktarda A, B, ve C vitamini, potasyum, çinko, brom ve iyot içeriyor. Sinirleri yatıştırıyor, kanı temizliyor ve kolay bir uykunun yolunu açıyor. Damar tıkanıklığı, kansızlık için de tavsiye ediliyor. Ama hazmı karpuza göre daha zor. Bir de şeker oranı fazla. Ölçüyü kaçırmadan tüketmekte fayda var.

Orta boy bir kavunun yarısı, günlük C vitamini ihtiyacını tamamen karşılar. Kavundaki A vitaminin, antioksidan olduğunu, yani vücudu temizleyici bir etkiye sahip olduğunu belirten uzmanlar, kavunun diğer faydalarını şöyle sıralıyor: Böbrekleri rahatlatıyor. Yüksek miktarda su ve düşük miktarda kalori içeriyor. Sinirleri yatıştırıyor, kanı temizliyor ve kolay bir uyku sağlıyor. Damar tıkanıklığı, kansızlık için de tavsiye ediliyor.

Güzelliğiniz için doğal maskeler
Cilt bakımınızı, kozmetik ürünler yerine doğal maskelerle yapmanız, size hem ekonomi sağlayacak hem de kozmetik ürünlerin sürekli kullanımından dolayı cildinizin zarar görmesini önleyecektir.

Cildi serinletiyor
Cildinizi beslemenin dışında canlandırıcı özelliği de olan bu doğal maskeler, aynı zamanda yüzün gençleşmesini, kan dolaşımının hızlı çalışmasını ve oksijenin yüz üstündeki dokulara ulaşmasını sağlar. Doğal maskelerin hemen hepsinde su miktarı yüksektir. Maske sürülünce suyun hemen uçmasını, cildin serinlemesini, rahatlamasını ve gözeneklerin büzülmesini sağlar. Maske çıkarıldığında ise kan damarları açılır, cilt daha pembe görünür. Genişleyen damarlar sayesinde alt deriye bol kan gideceği için cilt düzelir, gözenekler kapanır, cildin görünüşünde belirgin bir güzelleşme olur.

Kısaca söylemek gerekirse güzellik ve sağlıklı görünüşe giden yol, ilk olarak cilt bakımından geçiyor. Aslında cildimize iyi bakmak hiç de zor değil. Hele her gün kendimize ayıracağınız birkaç dakikanın bize kazandıracağı inanılmaz faydaları düşünüldükçe…

İşte, evlerimizde kolayca hazırlayabileceğimiz birkaç doğal maske…

Havuç kuru cilde
Rendelenen orta boy bir havuç, yarım fincan limon suyu ve bir fincan nar suyu ile birlikte kısık ateşte 10-15 dakika civarında karıştırılarak ısıtılır. Bir fincan süt ilâve edilir. Soğutulan karışım, krem kıvamına gelinceye kadar mısır unuyla güzelce yoğrulduktan sonra tekrar ısıtılarak bir çorba kaşığı bal ile bir süre karıştırılır. Kuru ciltler için besleyici olan havuç kremi, yüze maske yapılarak uygulanır. Bir saat süre ile bekledikten sonra ılık su ile yıkanarak temizlenir.

Çilek besleyici
Bir avuç taze çilek ezildikten sonra yulaf unu ile birlikte karıştırılarak yoğrulur. Bir adet yumurta sarısıyla iki çorba kaşığı yoğurt çırpıldıktan sonra çilek hamuruna ilâve edilir. Karışım, sardunya yağı ilâvesi ile krem kıvamına gelinceye kadar iyice yoğrulur. Kuru ciltler için besleyici olan çilek kremi, yüz kısmına maske yapılarak uygulanır. Çilek maskesinin, aynı zamanda yüzdeki kırışıklıkların düzelmesinde faydası çoktur.

Gül parlatıcı
Üç avuç taze gül yaprağı beş dakika bir bardak suda kaynatılır. Toz haline getirilen ıhlamur yaprağından bir çay kaşığı, taze kaymaktan bir çorba kaşığı ve süzme baldan bir tatlı kaşığı ilâve edilerek güzelce karıştırılır. Kestane unu ile beraber yoğrulur. Cildin parlak, nemli ve güzel olmasını sağlayan gül kremi, yüze maske olarak ve cilde sürülerek uygulanır. Şampuan olarak kullanıldığında saçların ipek gibi parlak ve yumuşak hale gelmesini sağlar.

Bezelye gece için
İki su bardağı taze bezelye, iyice ezildikten sonra, üzüm pekmezi ile beraber iyice karıştırılır. Karışım yarım litre saf suda kaynatılır ve suları çekilinceye kadar pişirilir. Karışıma yumurta akı ile yarım fincan ayçiçeği yağı ilâve edilir. Mısır unu ilâve edilerek maske kıvamına gelene kadar yoğrulur. Cilt dokusu üzerinde parlaklık sağlayan bezelyeli maske, yatmadan önce cilde uygulanır. Sabah yüz ılık su ile yıkandıktan sonra gülsuyu ile kompres yapılır.

Yazar: Pembella

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir