Sağlıklı Diyet Listesi

Her üç kişiden birini ilgilendiren bir konudan bahsediyoruz bu yazımızda. Şişmanlık ve çaresi…

Sağlıklı Diyet Listesi - Pembella

Yapılan araştırmalar bize gösteriyor ki kadınların %40’ında, erkeklerin de %20’sinde obezite hastalığı var arkadaşlar. Bu bir hastalık olduğuna göre tedavi edilmesi gerekiyor. Sağlıklı bir diyet listesi ile bu mümkün.

Öncelikle rafine olmuş gıdalardan mümkün olduğunca uzak duralım arkadaşlar. Organik ürünleri tercih edelim. Bu kilolarla savaşta ilk hamlemiz olsun.

Gelelim zayıflayana kadar uygulayacağımız haftalık diyet listesine;

Sağlıklı Diyetin 1. Günü:

Kahvaltı: 2 adet yumurta (haşlanmış veya hakiki tereyağı ile sahanda) olarak tüketebiliriz. 10 adet siyah veya yeşil zeytin tuzsuz, beyaz peynir. 4 adet kayısı kurusu (metabolizma hızlandırıcı etkisi olduğu için diyetin başlangıcında tüketmenizin faydası olur) 1 bardak bitki çayı (şekersiz) 1 avuç ta ceviz içi.

Ara Öğün: 1 tane elma ya da armut. Meyveden sonra 1 tabak yoğurt.

Öğle Yemeği: 2-3 kaşık dana söğüş ile 1 tabak mevsim salatası (zeytin yağlı ve az miktarda kaya tuzu ile hazırlanmış) olursa iyi olur. Zeytin yağlı fasulye ve 1 bardak tuzsuz ayran.

Ara Öğün: Yarım bardak ceviz içi, şekersiz çay veya limonlu su içilebilir.

Akşam: Balık ve 1 porsiyon salata (Yeşil soğan, turp ve limon, roka, az kaya tuzu ve sızma zeytin yağı ile keten tohumu ekleyebiliriz.)

Sağlıklı Diyetin 2. Günü

Kahvaltı: 2 tane yumurta (haşlanmış veya tereyağı ile birlikte sahanda pişirelim), 10 tane siyah veya yeşil zeytin tuzsuz, beyaz peynir, 2-3 adet çarliston biber ile 5-6 tane çeri domates içecek olarak şekersiz çay yada süt, 1 avuç fındık tüketelim.

Ara Öğün Zamanı: Ara öğünlerde şekersiz 1 bardak Türk kahvesi içebilirsiniz.

Öğle: Zeytin yağlı barbunya veya 1 porsiyon etli sebze yemeği, Lahana veya karnabahar salatası tüketin. 1 bardak tuzsuz ayran veya yoğurt 1 kase.

Ara Öğün: 1 avuç ceviz atıştırın. Bol su veya şekersiz yeşil çay.

Akşam: Balık (fırın, ızgara olarak veya buğulanmış şekilde) 1 porsiyon salata (yukarıda belirttiğimiz diğer salatalar gibi hazırlanacak)

Sağlıklı Diyetin 3. Günü

Kahvaltı: 2 adet yumurta sahanda veya haşlanmış, Beyaz peynir ve 2-3 adet kırmızı biber, 1 bardak bitki çayı 10-15 tane Antep fıstığı.

Ara Öğün Zamanı: Meyve 1 elma ya da armut tüketin. Yoğurt 1 kase.

Öğle: 3-4 adet ızgara yağsız köfte, 3-4 yemek kaşık zeytinyağlı fasulye 1 kase yoğurt veya 1 porsiyon salata, Bol su veya tuzsuz ayran içelim.

Ara Öğün: 1 avuç tuzsuz yer fıstığı atıştıralım. Bitki çayı.

Akşam: 3-4 sap kuzu pirzola ve enginar (Zeytinyağlı olabilir) yanında da 1 porsiyon mevsim salata.

Sağlıklı Diyetin 4. Günü

Kahvaltı: Tere yağlı peynirli 2 yumurtalı omlet tüketiyoruz. Yanında 8-10 tuzsuz zeytin ve az beyaz peynir ile salatalık, maydanoz, 1 bardak yeşil çay.

Ara Öğün: 1 avuç tuzsuz yer fıstığı ya da badem tüketebiliriz.

Öğle: Bir normal boy dana bonfile yada 3-4 parça kuzu pirzola, bir tabak zeytinyağlı pırasa (suyunu yememeye özen gösterin), 1 tam domates, 1 kase yoğurt, 1 tatlı kaşığı keten tohumu

Ara Öğün: Meyve 1 portakal veya elma yiyebiliriz. Meyve yemek istemezsek, alternatif olarak bir avuç tuzsuz yer fıstığı, badem de seçenekler arasındadır.

Akşam: 1 porsiyon balık ızgara ve büyük 1 tabakta kırmızı soğan, roka, turp, havuç ve brüksel lahanasından meydana gelen salata tabağı yanında zeytinyağlı barbunya tüketelim.

Sağlıklı Diyetin 5. Günü

Kahvaltı: Tereyağda peynirli 2 tane yumurta ile bir omlet yapın. 8 – 10 tuzsuz zeytin, az beyaz peynir, maydanoz, salata ve 1 bardak yeşil çay (veya diğer sevilen bir bitki çaylarından tüketebiliriz).

Ara Öğün Vakti: Zorunlu olmasa da acıkırsak 1 avuç ceviz içi atıştıralım.

Öğle: Bir porsiyon şiş kebap bulgur pilavı olabilir. Yanında bol yeşillikli 1 porsiyon yeşil salata ve bir kase yoğurt.

Ara Öğün Vakti: Bir elma, bir avuç yer fıstığı yiyebiliriz.

Akşam: 1 porsiyon kuzu pirzola ile bol yeşillikli 1 porsiyon mevsim salata ve zeytinyağlı enginar veya isteğe bağlı olarak yoğurtlu semizotu salatası da yiyebiliriz.

Sağlıklı Diyetin 6. Günü

Kahvaltı: Pastırmalı sahanda yumurta ya da peynirli bir omlet tüketelim. Az beyaz peynir ile 8 – 10 tuzsuz zeytin, maydanoz, salatalık yeşil çay (sevdiğimiz bir bitki çayını da içebiliriz).

Ara Öğün: Zorunlu olmasa da acıktığımızı hissedersek 1 avuç ceviz içi atıştırabiliriz.

Öğle: Normal boy dana bonfile ızgara ile bol yeşillikli salata, bir tatlı kaşığı kadar keten tohumu yağı ile tuzsuz ayran.

Ara Öğün: Zorunlu olmasa da eğer acıkırsak, 1 tane elma veya portakal tüketebiliriz ayrıca bu öğünü şekersiz yeşil çay da içebiliriz.

Akşam: 1 porsiyon balık ızgara, domates, roka ve yeşil soğanlı salata tabağı, 2 kibrit kutusu kadar sade tahin helvası.

Sağlıklı Diyetin 7. Günü

Kahvaltı: Pastırmalı sahanda yumurta tüketiyoruz. Alternatif olarak peynirli omlette yiyebiliriz. 8 – 10 tuzsuz zeytin, az beyaz peynir ile salatalık, maydanoz 1 bardak yeşil çay (veya diğer sevilen bir başka bitki çayı tüketebiliriz).

Ara Öğün Zamanı: 1 avuç ceviz veya tuzsuz yer fıstığı tüketebiliriz.

Öğle: 1 porsiyon kuru fasulye yemeği ile 1 normal boyda dana bonfile ızgara yada biftek tüketiyoruz yanında da çoban salatası.

Ara Öğün: 1 avuç yer fıstığı atıştırabiliriz.

Akşam: 1 porsiyon balık ızgara yanında bol roka, domates ve taze yeşil soğandan oluşan salata tabağı, közlenmiş taze kırmızı biber.

Fit olun sağlıkla kalın 🙂

Yazar: Pembella

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir